تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


جهاد فی سبیل الله است

شورای عالی انقلاب فرهنگی مسائل فرهنگی و علمی را از تغییرات سیاسی حفظ می‌کند


مراسم معارفه دکتر سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تقدیر و تشکر از خدمات دکتر محمد رضا مخبر دزفولی در عرصه فرهنگ و علم


مراسم معارفه دکتر سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تقدیر و تشکر از خدمات دکتر محمد رضا مخبر دزفولی در عرصه فرهنگ و علم روز سه شنبه 25/10/1397 در محل تالار اندیشه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سید سعید رضا عاملی در این مراسم طی سخنانی گفت: در درجه اول شکرگذار همه نعمت‌های  خداوند متعال و در راس آن‌ها نعمت ایمان به "ذات مقدس ربوبی" هستم.
وی افزود: این ایمان تنها سرمایه ما در این جهان فانی و گذار است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: روزی خواهد رسید که ما بعد از این حیات فانی حسرت لحظه‌های عمر خود را خواهیم خورد که چرا بیشتر برای طاعت الهی و عمل صالح، عمر خود را مصرف نکردیم.
دکتر عاملی گفت: هدف از برگزاری این مراسم قدردانی و سپاس از زحمات چند ساله همه کارکنان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و در راس آن برادر گرامی جناب آقای دکتر مخبر دزفولی است.
وی افزود: همچنین از رهبر حکیم انقلاب «مدظله العالی» برای اعتمادی که به بنده کردند، نیز سپاسگزارم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: من خود را شایسته و سزاوار این جایگاه و موقعیت نمی‌دانم ولی توکل به خداوند متعال دارم و از همه درخواست کمک دارم.
دکتر عاملی گفت: در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی که میراث امام راحل و «ره» شهدا و مورد عنایت رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» است؛ سخنانی را عرض می‌کنم.
وی افزود: همه ما مرهون شهداء و خانواده شهداء و فرزندان شهداء هستیم که برخی از آنان حتی پدر خود را ندیده‌اند و مهر پدری را درک نکرده‌اند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سال‌ها باید بگذرد تا ما شان و منزلت شهداء و خانواده‌های آنان را درک کنیم.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: ممکن است برخی به تسهیلاتی که به خانواده‌های شهدا داده شود معترض باشند اما باید بدانند هیچ چیز جای صفای حضور پدر را نمی‌گیرد.
وی افزود: قوام و ایستایی شورای عالی انقلاب فرهنگی به اعضای این شورا و رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» و رئیس محترم جمهور است و دبیر شورا وظیفه تدارک دیدن، کار کارشناسی و پیگیری و رصد کردن را دارد و کار اصلی در صحن شورا انجام می‌شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اینجا پرسشی مطرح می‌شود که از منظر نگاه الهی هدف از علم آموزی چیست؟.
دکتر عاملی با اشاره به فرمایش پیامبر اکرم «ص» گفت: ایشان می‌فرمایند دو نیکی هست که از آن برتر نیست که عبارتند از توحید و رفع آزار از مردم و دو بدی است که بدتر از آن نیست یعنی شرک و آزار مردم.
وی افزود: همه تلاش‌های ما باید به آرامش مردم بیانجامد و این مهم در فرمایشات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» خطاب به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مشاهده می‌شود که ایشان تاکید دارند که در اقدامات و برنامه‌های مصوب این شورا مردم ضرر نبینند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این منطق اسلام است که ضرر زدن و ضرر دیدن جایز نیست یعنی لاضرر و لاضرار فی الاسلام.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: اگر بخواهیم به این هدف برسیم باید بیشتر همدل باشیم.
وی افزود: برای من به عنوان یک طلبه و یک معلم بسیار سخت است که در برخی موارد منازعات سیاسی باعث می‌شود تا ما در فهم مسئله و موضوع با مشکل مواجه شویم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» یکی از خواص و نقاط قوت شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که مسائل فرهنگی و علمی کشور را از تغییرات سیاسی کشور حفظ می‌کند.
دکتر عاملی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس نظر ایشان حامی اقتدار فرهنگ و علم در کشور است و جناح‌های سیاسی حق ندارند تا حوزه فرهنگ و علم را محل منازعات سیاسی کنند.
وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس نظر رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» باید پشتوانه‌های فکری لازم را برای تحقق تمدن نوین اسلامی فراهم کند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: این ماموریت بسیار سنگین است و همه دوستان نیز این موضوع را تائید می‌کنند که کار در حوزه فرهنگ بسیار سخت است.
دکتر عاملی گفت: انبیای الهی «ع» با اتصال به منبع وحی الهی آمدند تا مردم را هدایت کنند.
وی افزود: در قرآن کریم ما به کرات آیات مربوط به منکران پیامبران الهی «ع» را می‌بینیم و حضرت رسول اکرم «ص»  که "خاتم الانبیاء" و انسان کامل بودند هم با مشکل منکران آیات الهی مواجه ودرگیر بودند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کار فرهنگی یک کار مکانیکی و خشک نیست بلکه حوزه فرهنگ حوزه‌ای ظریف است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ابعاد مختلف حوزه فرهنگ گفت: یکی از بخش‌های دقیق و ظریف حوزه فرهنگ "ارتباطات" است.
وی افزود: ارتباطات از این منظر مهم است که "رفع اختلال" می‌کند، زیرا تصویر ما از یکدیگر با توجه به "انگاره‌های ذهنی‌مان" اکثرا دچار اختلال است.
دکتر عاملی ادامه داد: "ذهن انگاره نگر" تصمیمات خود را از پیش گرفته است و در مورد همه اقشار مانند روحانیون، روشنفکران و ... دارای پیش زمینه است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این نگاه علمی و منطقی نیست و ارتباطات می‌تواند این مشکل را برطرف ‌کند.
وی افزود: به نظر من یکی از مهم‌ترین کارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی درک جامعه دانشگاهی کشور و ایجاد ارتباط با این قشر بوده است.
دکتر عاملی ادامه داد: هر چه ارتباطات تقویت شود نگاه‌ها تصحیح شده و نگرش‌ها دقیق تر می‌شود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: تغییرات بزرگی در جامعه ما به وجود آمده که در راس این تغییرات "انقلاب اسلامی" است و من همیشه می‌گویم باید چندین دهه بگذرد تا عظمت این انقلاب نمایان شود و ارزش رهبری حکیمانه امام «ره» و رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در سطح جهان درک شود.
وی افزود: دشمنان انقلاب در حق انقلاب یک جفای بزرگ کردند و بعضی هم متاسفانه آن را پذیرفتند و آن "رژیم سازی" از انقلاب اسلامی بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آنان جمهوری اسامی را یک رژیم معرفی کردند و بعد تلاش کردند تا بین این رژیم و مردم فاصله ایجاد کنند و این یک جفای بزرگی بود.
دکتر عاملی گفت: باید در مقابل این توطئه بر نقاط اشتراک تاکید کنیم و اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مستلزم این نگاه است.
وی افزود: امیدوارم بتوانم اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را که کمتر اجرایی شده و یا در بین راه مانده است را اجرایی کنم.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: اسناد خوبی تصویب شده است و نباید از فراوانی این اسناد گلایه کنیم چون در روسیه 132 سند ملی وجود دارد که الان در آن کشور اجرای این اسناد را دنبال می‌کنند.
دکتر عاملی گفت : از نظر تصویب اسناد من یک محل آباد را تحویل گرفتم و امیدوارم بتوانم آن را آبادتر کنم.
وی افزود: امروز با جامعه‌ای مواجه هستیم که فرد در آن جامعه بوسیله ارتباطات هم‌زمان قدرتمندتر شده است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: در این جامعه با کاربر مستقل و توانا مواجه هستیم که هم می‌تواند ظرفیت و هم تهدید باشد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی در پایان نیز گفت: ما در حوزه ارتباطات تابع نظرات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» هستیم.
كد خبر:42842
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/27