تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


انتخاب اعضای هیئت امنای جهاد دانشگاهی/ ارائه گزارش وضعیت جذب اعضای هیئت علمی در کشور

انتخاب اعضای هیئت امنای جهاد دانشگاهی/ ارائه گزارش وضعیت جذب اعضای هیئت علمی در کشور
جلسه ۷۸۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.


دکتر محمدرضا مخبر دزفولی با اشاره به اینکه دستور اول این جلسه تکمیل اعضای هیئت امنای جهاد دانشگاهی بود اظهار داشت: با پیشنهاد رئیس جهاد دانشگاهی و رای شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر محسن قرنفلی، دکتر عبدالحسین شاهوردی و دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو به عنوان اعضای هیئت امنای جهاد دانشگاهی انتخاب شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به ارائه گزارش تلاش های صورت گرفته در خصوص جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه های کشور گفت: بر اساس گزارش ارائه شده نزدیک به ۴۳۰۰۰ نفر در هشت سال گذشته به عنوان عضو هیئت علمی به مجموعه دانشگاه های کشور اضافه شده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: روند نسبت استاد به دانشجو در کشور با تلاش وزارتخانه های علوم و بهداشت به همراه دانشگاه آزاد در حال نزدیک شدن به نقطه مطلوب است.
دکتر مخبر دزفولی تصریح کرد: در حوزه علوم پزشکی تعداد استاد به دانشجو نزدیک به ۱۰ به یک است که با توجه به تاکید بر کیفیت در این حوزه باید این عدد بهبود پیدا کند.
وی افزود: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰۰۰ عضو هیئت علمی مورد نیاز است.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: در بخش وزارت علوم نیز نسبت استاد به دانشجو به این صورت است که به ازای هر ۳۰ دانشجو یک عضو هیئت علمی داریم و این عدد باید به ۲۲ برسد.
دکتر مخبر دزفولی تاکید کرد: شیب جذب محققان و دانشمندان جوان به عنوان عضو هیئت علمی در مجموعه های علمی کشور قابل قبول است که هیئت های جذب در دانشگاه ها، هیئت های مرکزی در وزارتین و دانشگاه آزاد به همراه هیئت عالی جذب تلاش های خوب و مثمر ثمری را انجام داده اند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رییس جمهور و اعضای جلسه از زحمات و خدمات همه کسانی که دست اندرکار این تحول بزرگ در مجموعه آموزش عالی کشور بودند تشکر و قدردانی کردند.
وی افزود: نکاتی نیز در این خصوص ارائه شد که مقرر شد در جلسه آینده با حضور دو وزیر علوم و بهداشت پیرامون این بحث تبادل نظر شده تا مشکلات پیش رو برطرف شود.
دکتر مخبر دزفولی تاکید کرد: اعضای هیئت علمی و محققین یکی از ارکان اصلی پیشرفت علمی در کشور هستند و حتما مشکلات این حوزه باید رفع شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی از مشکلات این حوزه در خارج از دانشگاه هاست به عنوان مثال سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه ریزی باید حمایت لازم را در این زمینه انجام دهند.
 
كد خبر تصويري:7810
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/07/14